Безопасни условия на труд

Помислете само върху тези цифри: в световен мащаб около 2,3 милиона смъртни случая годишно са причинени от трудови злополуки и професионални заболявания. Допълнителни 270 милиона души са ранени с временна нетрудоспособност, а световната икономика страда от 4% от БВП, ето защо е важно да има безопасни условия на труд.

Има само един начин за намаляване на статистиката – това е превенцията.

За социална защита на служителите от професионални рискове се използва механизмът за защита на труда, залегнал в законодателството.

Каква е разликата между здраве и безопасност при работа

Тези понятия често се бъркат, но всъщност безопасността е само малка част от защитата на труда. Той установява правилата за работа на определено работно място, на определена позиция или с отделно оборудване.

Нека обясним с по-ясно с един пример. Мерките за безопасност могат да се отнасят до работата със струг и основната му задача е да предпази работника от физическо нараняване при въртене на части. В същото време системата за защита на труда включва цял набор от мерки: юридически, социално-икономически, организационно-технически, санитарно-хигиенни, лечебно-профилактични, реабилитационни.

Целта на всички тези мерки е да се сведе до минимум или напълно да се елиминира въздействието на вредните производствени фактори върху здравето и живота на персонала.

Задължения на служителя по охрана на труда

Досега говорихме основно за действията, които трябва да извършват държавата и работодателят. От тях обаче зависи и опазването на живота и здравето на работещите.

Така че в предприятието всеки служител трябва:
  • спазват изискванията за защита на труда;
  • използват средства за индивидуална и колективна защита;
  • усвояват безопасни методи и техники за извършване на работа, оказване на първа помощ при наранявания;
  • незабавно уведомява ръководителя за опасни ситуации, трудови злополуки и влошаване на тяхното здраве;
  • преминават задължителни медицински прегледи.
Освен това служителят трябва да премине обучение по безопасност. Има общо пет вида:
  1. Въведение. Провежда се при постъпване на работа (задължително за стажантите). Отговорник за този инструктаж е специалист по охрана на труда.
  2. Основен. Очаква новодошлите на определено работно място, провежда го от прекия ръководител.
  3. Повторено. Задължително за всички служители, преминали първоначалния инструктаж. Честотата е веднъж на всеки шест месеца.
  4. Непланирано. Извършва се при промяна на нормативната уредба по охрана на труда, инсталиране на ново оборудване или за разпит след трудова злополука.
  5. Цел. Този вид инструктаж е необходим за изпълнители на еднократна и особено опасна работа, ликвидатори на последствията от извънредни ситуации, както и участници в масови събития (например корпоративни спортни дни).
Безопасни условия на труд