Безопасни условия на труд
Помислете само върху тези цифри: в световен мащаб около 2,3 милиона смъртни случая годишно са причинени от трудови злополуки и професионални заболявания. Допълнителни 270 милиона души са ранени с временна нетрудоспособност, а световната икономика страда от 4% от БВП, ето защо е важно да има безопасни условия на труд.
Има само един начин за намаляване на статистиката – това е превенцията.
За социална защита на служителите от професионални рискове се използва механизмът за защита на труда, залегнал в законодателството.
Каква е разликата между здраве и безопасност при работа
Тези понятия често се бъркат, но всъщност безопасността е само малка част от защитата на труда. Той установява правилата за работа на определено работно място, на определена позиция или с отделно оборудване.
Нека обясним с по-ясно с един пример. Мерките за безопасност могат да се отнасят до работата със струг и основната му задача е да предпази работника от физическо нараняване при въртене на части. В същото време системата за защита на труда включва цял набор от мерки: юридически, социално-икономически, организационно-технически, санитарно-хигиенни, лечебно-профилактични, реабилитационни.
Целта на всички тези мерки е да се сведе до минимум или напълно да се елиминира въздействието на вредните производствени фактори върху здравето и живота на персонала.
Задължения на служителя по охрана на труда
Досега говорихме основно за действията, които трябва да извършват държавата и работодателят. От тях обаче зависи и опазването на живота и здравето на работещите.
Така че в предприятието всеки служител трябва:
- спазват изискванията за защита на труда;
- използват средства за индивидуална и колективна защита;
- усвояват безопасни методи и техники за извършване на работа, оказване на първа помощ при наранявания;
- незабавно уведомява ръководителя за опасни ситуации, трудови злополуки и влошаване на тяхното здраве;
- преминават задължителни медицински прегледи.
Освен това служителят трябва да премине обучение по безопасност. Има общо пет вида:
- Въведение. Провежда се при постъпване на работа (задължително за стажантите). Отговорник за този инструктаж е специалист по охрана на труда.
- Основен. Очаква новодошлите на определено работно място, провежда го от прекия ръководител.
- Повторено. Задължително за всички служители, преминали първоначалния инструктаж. Честотата е веднъж на всеки шест месеца.
- Непланирано. Извършва се при промяна на нормативната уредба по охрана на труда, инсталиране на ново оборудване или за разпит след трудова злополука.
- Цел. Този вид инструктаж е необходим за изпълнители на еднократна и особено опасна работа, ликвидатори на последствията от извънредни ситуации, както и участници в масови събития (например корпоративни спортни дни).